تخت طاووس

تخت طاووس (نادری) – آشنایی با هند

جهان شاه روی تخت طاووس

این تخت به دلیل وجود طرح دو طاووس پرگشوده که در پشت آن قرار داشت به این نام شهرت یافته بود.

پرهای زیبای این طاووس‌ها با جواهراتی چون: یاقوت، زمرد، مروارید، یاقوت کبود و سنگهای گران‌بهای دیگری تزیین شده بودند که برای شاه‌جهان پادشاه گورکانی هند ساخته شد.

سازنده‌این تخت نفیس محمدسعید لاهیجی خوشنویس و هنرمند ایرانی بود

شاه جهان از آن در بارگاه عمومی خود در پایتختش دهلی هند استفاده می‌کرد و الماس بسیار گران قیمت و استثنایی کوه نور در آن کار گذاشته شده بود.

آوردن نام تخت طاووس نه تنها خود تخت، بلکه شاهنشاهی ایران را در اذهان زنده می‌کرد. در جریان نا آرامی‌های پس از قتل نادر شاه افشار درسال ۱۷۴۷ این تخت توسط گردان خراسان تخریب وجواهرات آن به یغما برده شد.

تاج‌محل -آشنایی با هند

در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود

این بنا به دستور شاه جهان به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش،بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز بنا شده‌است. خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد.

نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شرکت داشته‌اند.

آغاز ساخت تاج‌محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شده‌است.

احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هردو ایرانی بوده‌اند نام برده شده‌است

تاج محل
dudhsagar

آبشار Dudhsagar – آشنایی با هند

آبشار Dudhsagar گوآ (به معنای دریای شیر) با ابهتی سهمگین، سیل پر سر و صدای آبهای خود را به درون دره ی سنگی می ریزد! این آبها سفر ۲۰۰۰ پایی به پایین را به زیبایی هر چه تمام تر طی می کنند. البته زمان بادهای موسمی زیبایی این سقوط مسحور کننده دو چندان می شود. ولی متآسفانه خشم بادهای موسمی گاهی مسیر دسترسی را نیز مسدود کرده و این ابهت در آن زمان نادیدنی می ماند. شما می توانید یک صبح زیبا را در اینجا بگذرانید. حتی شرکت در تورهای ورزشی صبحگاهی نیز لطف خود را دارد

تبلیغات
تبلیغات

قصر Hawa Mahal – آشنایی با هند

قصر Hawa Mahal جیپور توسط ماهاراجه Sawai Pratap Singah در سال ۱۷۹۹ به منظور استراحت و گذراندن اوقات فراغت بانوان قصر ساخته شد. هر طبقه این عمارت دارای پنجره های هشت ضلعی مشبک است (در ساخت این بنا نزدیک به هزار پنجره تعبیه شده). نمای کندو شکل و معماری خاص طبقات این بنای ۵ طبقه سبب شده است که این قصر همیشه از هوای مطبوعی برخوردار باشد. جالب است بدانید که هر طبقه این قصر فقط از یک اتاق تشکیل شده و هیچ دیوار داخلی ندارد.

hava-mahal
agra

قلعه آگرا از نظر تاریخ معماری واجد ارزش بسیاری است، برخی از جالب‌ترین آمیزه‌های معماری هندو و معماری اسلامی- ایرانی را می‌توان در آن مشاهده کرد. در واقع بسیاری از تزئینات و کاشی‌کاری‌های عمارت‌های قلعه آگرا کاملاً منطبق با اصول معماری اسلامی- ایرانی ساخته شده‌اند، اما روی آن‌ها اژدها و فیل و پرندگان نقش شده‌اند.
قلعه آگرا به شکل یک هلال است و توسط دیوارهایی به ارتفاع ۲۱ متر و به طول ۴/۲ کیلومتر محصور شده است. همچنین اطراف دیوارها خندقی وجود دارد که به رودخانه یامونا متصل است