میدان تقسیم یا تاکسیم – آشنایی با ترکیه

(به ترکی استانبولی: Taksim Meydanı) در بخش اروپایی استانبول واقع است و یکی از مراکز خرید، جاذبه‌های گردشگری و تفریحی این شهر به شمار می‌آید که به خاطر رستوران‌ها، مغازه‌ها و هتل‌های متعددش شهره شده‌است. میدان تقسیم، قلب استانبول مدرن در نظر گرفته می‌شود و ایستگاه مرکزی شبکهٔ متروی استانبول در این میدان قرار دارد. یادبود جمهوریت که توسط پیکرتراش مشهور ایتالیایی، پیئترو کانونیکا ساخته شده و در سال ۱۹۲۸ رونمایی شد نیز در میدان تقسیم واقع شده‌است. یادبود جمهوریت، ادای احترامی است به تشکیل جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ که در نتیجهٔ جنگ استقلال به دست آمد

سرای توپقاپی – آشنایی با ترکیه

واقع در استانبول از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است که از ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۳ مرکز اداری این امپراتوری بود. سلطان محمد فاتح در ۱۴۵۹ دستور ساخت این قصر را داد و کار ساختن آن در ۱۴۶۵ به پایان رسید. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده و چشم‌اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد. در این موزه آثاری همچون لباس پیامبر اسلام، شمشیرهای مختلف او، دندان، مو، کفش او و … نگهداری می‌شود.

ایاصوفیه یا حاجیاسوفیا یا هاگیا صوفیا – آشنایی با ترکیه

کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد؛ارتفاع گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین ۵۵ متر و قطر آن ۳۱ متر می‌باشد که بوسیله ۴۰ پشت‌بند بزرگ و روی چهار ستون اصلی سوار شده‌است.

تبلیغات
محل تبلیغ اول

موزه یخی – استانبول – آشنایی با ترکیه

موزه یخ نمایشی از کارهای هنری ست که با سرمایه گذاری ۲۰ میلیون دلاری توسط شرکت بازرگانی Lofoten از نروژ ایجاد شده است.

کی از جاهای دیدنی ترکیه موزه یخی استانبول است . این موزه یک موزه معمولی یخی نیست و دیدن آن شگفت انگیز خواهد بود .این موزه  که یخهای آن از کشور سوئد و مگاپول استانبول جمع شده دارای دمای ۵ درجه زیر صفر است  و ۳۶۵ روز سال باز است.

در این موزه ۳۴ هیکل جالب و کشتیهای ویکینگ به طول ۷ متر و یک خانه ویکینگ نیز طراحی شده است اما تم آن هر ۶ ماه تغییر میکند. این موزه زیبا در روزهای بهاری لذت  زمستان و دیدن تصاویر زیبا از جانداران، تجربه قطب شمال ، نوشیدن کافه و آب میوه در ظروف یخی و عبور از تونلهای زیبا و بررسی وقایع ورود ویکینگها به استانبول یا میکلاگارد به قول ویکینگها را امکان پذیر می کند و با هزینه  ۲۳ میلیارد تومان در داخل بزرگترین مرکز خرید و فروش اروپا یعنی استانبول فروم که هزینه ای بالغ بر ۱٫۲۵ تریلیون تومان دربرداشت و نیز  در نزدیکی بزرگترین آکواریوم اروپا  قرار گرفته است. این موزه مساحتی بالغ بر ۱۴۰۰ م.م داشته و برای دیدن آن لباسهای اسکیمویی رایگان در اختیار شماست. ۷۰ تن از یخهای موزه از رودخانه تورن سوئد خریداری شده  و ۱۰۰ تن از مگاپول استانبول جمع شده است . ورود به موزه از طریق تونلهای یخی زیبا صورت میگیرد.

در بخش اول ، ورود ویکینگها به استانبول در سال ۸۸۰ توضیح داده شده است و  به آن اسم زیبای  میکلاگارد یعنی سرزمین حفظ شده را داده اند حتی یک دست نوشته از یکی از ویکینگها به اسم هالودان به یک سرباز ویکینگی در ایاصوفیه یافت شده است، در بخشی دیگر اسکاندیناوی و قطب شمال را برای شما تداعی میکند . در بخش سوم هنر یخی در روشنایی سحر انگیز همراه با نوشیدن آب میوه  در لیوانهای یخی در بوزبار(بار یخی) و بصورت رایگان  را به شما امکان میدهد.

موزه یخی استانبول است . این موزه با نام “سحر و جادو یخ ”  در مرکز خرید انجمن استانبول در منطقه Bayrampasa در نزدیکی ایستگاه اتوبوس ( Otogar ) در کنار آکواریوم تورکوآزو واقع شده است .

قصر ییلدیز – استانبول- آشنایی با ترکیه

Yildiz Palace
از دیدنی های استانبول قصر ییلدیزاست .این قصر یکی از آخرین اقامتگاه‌های سلطان‌های عثمانی بوده که در اواخر قرن ۱۹ میلادی توسط عبدالحمید دوم تکمیل شد. ساختمان شاله که خوابگاه سلاطین به شمار می‌رفته، یکی از بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین ساختمان‌های این قصر است. قصر ییلدیز، به عنوان چهارمین قصر عثمانی بعد از فتح استانبول ساخته شد. این ساختمان‌ها، در داخل یک پارک بسیار بزرگ از گل‌های لاله و انواع گیاهان و درختان- که از نقاط مختلف دنیا گردآوری شده‌اند- قرار دارند. این کاخ، یکی از زیبا‌ترین مناظر واقع در حاشیه تنگه‌ی بُسفُرترکیه  را تشکیل می‌دهد

عمارت ایحلامور – استانبول – آشنایی با ترکیه

Eyhlamour mansion in Istanbul

از دیدنی های استانبول ، عمارت ایحلامور است ، این عمارت در قرن ۱۹ میلادی بنا نهاده شد. نام این عمارت از درختان زیرفون نمدار که در باغهای آن وجود دارد گرفته شده است. اگر چه این عمارت به هنگام ساخت در خارج از شهر استانبول جای می گرفت اما امروزه با توسعه شهر در مرکز استانبول ترکیه قرار گرفته است. در حالیکه عمارت مراسین همواره جهت مراسم رسمی و امور تشریفات استفاده می گردیده در گذشته از عمارت مایت بعنوان پناهگاهی امن برای اطرافیان و محرمان سلاطین استفاده می شده است

کاپادوکیا

منطقه‌ کاپادوکیا

، یوناک اولری؛ هتلی در دل صخره‌های ترکیه
منطقه‌ کاپادوکیا در آناتولی مرکزی واقع شده است. این منطقه به خاطر قدمت تاریخی و شگفتی‌های طبیعی خود، بسیار مشهور و شناخته شده است. یکی از مناطق شهری کاپادوکیا، شهر اورگوپ است که با قدمت و تاریخچه‌ی طولانی خود هرساله موردتوجه‌ گردشگران و توریست‌های این منطقه قرار می‌گیرد. با هتل یوناک اولری در شهر اورگوپ آشنا خواهیم شد؛ هتلی که در دل صخره‌ها و به شکل غار ساخته شده است.
در منطقه‌ زیبا و شگفت‌انگیز کاپادوکیای ترکیه در شهر قدیمی و باستانی اورگوپ (Urgup) در دل مخروط‌های سنگی توفا با نام Fairy chimney هتلی شیک و مجلل حفر شده است. هتل یوناک اولری با ۳۰ اتاق از ۶ خانه که قدمت آن ها به قرن پنجم و ششم برمی‌گردد و یک عمارت بزرگ که به قرن نوزدهم تعلق دارد، تشکیل شده است
کاپادوکیا که در قلب ترکیه واقع شده است، امروزه به‌خاطر ویژگی‌های زمین شناختی، تاریخی و فرهنگی خود به یک مقصد گردشگری محبوب بدل شده است
کاپادوکیا اساسا در منطقه‌ای واقع شده است که زیربنای آن از سنگ‌های رسوبی (سنگ‌هایی در جویبارها و دریاچه‌ها بوجود می‌آیند) و همچنین از نهشته‌های آتشفشانی ایگنیمبرایت که سابقا از آتشفشان‌های قدیمی و کهن فوران کرده‌اند، تشکیل شده است.
این نهشته‌های آتشفشانی، سنگ‌های نرم و سستی را بوجود آورده‌اند که توسط لایه های بیرونی سخت احاطه شده‌اند. مردمان شهر اورگوپ این سنگ‌ها و صخره‌ها را حفاری کرده‌اند و در دل این صخره‌ها، برای خود خانه، کلیسا و هتل ساخته‌اند

قلعه بدروم

بالای باروی این قلعه که بایستید منظره‌ی خیره‌کننده‌ای از قلعه‌ی بدروم خواهید دید که به دست شوالیه‌های هوسپیتالر ساخته شده است. این قلعه قرن پانزدهم میلادی ساخته و به سنت پیتر اهدا شد.

موزه‌ی باستانشناسی زیر آب در این قلعه واقع شده است، موزه‌ای که مهم‌ترین موزه‌ی حوزه‌ی اختصای خود در جهان است. برای بازدید از این موزه تلاش کنید که اول وقت برسید، زیرا در زمان‌های شلوغی اتاق‌های موزه به قدری از جمعیت پر می‌شود که حرکت در قلعه و بازدید از آن بسیار دشوار خواهد شد.

قلعه بدروم
آرامگاه هالیکارناسوس

آرامگاه هالیکارناسوس

یکی از عجایب هفتگانه‌ی دنیای باستان آرامگاه هالیکارناسوس بوده که یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای پادشاه ماسول است. این پادشاه پیش از مرگش برنامه‌ی ساخت این آرامگاه را با طراحی پایثیوس (معمار معبد آتنا نایک) کشید و پس از مرگش خواهر و همسرش مسئولیت نظارت بر پایان کار این معبد را برعهده گرفتند

موزه دریایی بدروم

این موزه‌ی کوچک و خوش ساخت که دو طبقه است به بررسی فن‌آوری‌های دریایی و ساخت قایق از دیرباز تا کنون می‌پردازد.
در این موزه همچنین به علم بررسی پوسته‌ی نرم‌تنان نیز پرداخته می‌شود و مجموعه‌ای ۶۰۰۰ عددی از پوسته‌ی انواع خانواده‌های نرم‌تنان در طبقه‌ی بالا به نمایش گذاشته شده است.
موزه دریایی بدروم
دروازه میندوس

دروازه میندوس

دروازه‌ی میندوس در واقع تنها اثر باقیمانده از یک دیوار ۷ کیلومتری است که قرن چهارم پیش از میلاد توسط پادشاه ماسول ساخته شد و در روبروی این دروازه خندقی وجود دارد که بسیاری از سربازان اسکندر سال ۳۳۴ پیش از میلاد در آن غرق شدند.

تئاتر باستانی

در جاده‌ی اصلی تورگوتریس، تئاتر باستانی ۵۰۰۰ نفری بدروم قرار دارد که بعدها در قرن سوم پس از میلاد، تعداد صندلی‌های آن برای نمایش‌های گلادیاتوری به ۱۳۰۰۰ افزایش یافت. این سالن در حال حاضر برای رویدادهایی مثل کنسرت مورد استفاده قرار می‌گیرد

کارهایی باید در بدروم انجام داد

بدروم چه از لحاظ تاریخی و چه از لحاظ سرگرمی یک مقصد گردشگری بسیار مناسب است. توریست‌هایی که به این شهر می‌آیند تا آخرین لحظات سفرشان فعالیت‌هایی برای انجام دادن و تجربه‌ کردن خواهند داشت.
ماهی‌گیری در دریای اژه
گردشگران علاقه‌مند به ماهیگیری می‌توانند با استفاده از قایق‌های موجود به دریا رفته و شانس خود را برای گرفتن ماهی امتحان کنند.
گردش در دهکده ترکی
اگر دلتان می‌خواهد در سفرتان تجربه‌ی تماشای زندگی روستایی و عادی مردم ترکیه را هم داشته باشید، بهتر است با یکی از تورهای روستاگردی و تنها با صرف زمان ۳۰ دقیقه به دهکده‌ی ترکی بروید و به تماشای سبک زندگی جالب و آرام مردم این دهکده بنشینید.
بازار تورگوتریس
اگر دلتان می‌خواهد به بازار های محلی بروید و از محصولات اصیل ترکی خرید کنید، بازار روستای تورگوتریس جای مناسبی برای چنین خریدهایی خواهد بود.
حمام ترکی
به بدروم که رفتید حتما زمانی را برای حمام ترکی بگذارید. در این حمام خدماتی چون ماساژ، پاکسازی پوست و دیگر خدمات ارائه می‌شود.
تور سافاری
یک روز را خارج از شهر و با جیپ‌های سافاری بگذرانید و بدروم را از زاویه‌ی دیگر تماشا کنید. در ضمن شما می‌توانید از شهر بدروم با تورهای یک روزه به چشمه‌های مطبق پاموکاله، شهر باستانی هیراپولیس، گشت قایقی در دریای اژه، افسس باستانی و غیره بروید.
رستوران‌ها
از آنجایی که بدروم یک شهر ساحلی است، قطعا خوراک‌های دریایی خوبی هم باید در رستوران‌هایش سرو شود. البته رستوران‌های دیگری هم در این شهر وجود دارند که همه‌ی سلیقه‌ها را پوشش خواهد داد.
اورفوز
از این رستوران به‌عنوان یکی از بهترین رستوران‌های ماهی در ترکیه یاد می‌شود. این رستوران نزدیک موزه‌ی هنر زکی مورن واقع شده است و غذاهای دریایی عالی چون خرچنگ با پارمزان، مارماهی دودی، کالاماری کودک با پیاز و سیر، حلزون اسکالوپ، جوجه تیغی‌های دریایی و خرچنگ آبی رنگ سرو می‌کند.

نازیک آنا
این رستوران جز انواع ترکی است و با خوراک‌ها، دکور محلی و میزی که در میانه‌ی آن برای امتحان رایگان خوراک‌های ترکی تعبیه شده، می‌تواند یک انتخاب مناسب برای خوردن از غذاهای محلی ترکیه باشد. در ایام تعطیلات اداره‌ها این رستوران بسیار شلوغ می‌شود.
لاپسیون
برای خوردن خوراک‌های اسپانیایی سری به رستوران لاپاسیون بزنید و از فضای بسیار زیبای رستوران به همراه موسیقی اسپانیایی در هنگام خوردن غذا نهایت لذت را ببرید.
لمن کولتور
کافه‌ای کاملا متفاوت و هنری که با کتاب‌های کمیک و هنر خیابانی تزئین شده است. این کافه‌ی زنجیره‌ای در بین دانش‌آموزان و دانشجویان بسیار محبوب است و غیر از نوشیدنی و دسر، خوراک‌های سبکی چون ساندویچ و برگر نیز سرو می‌کند.
دونر تپه چیک
اگر دوست دارید از کباب ساندویچی مخصوص ترک‌ها یا همان دونر امتحان کنید، به این فست فود جمع و جور بروید و انواع ساندویچ اسکندر را امتحان کنید.
موستو
در این رستوران انواع نوشیدنی‌ها و غذاهای بین‌المللی مثل پیتزا، پاستا، برگر به علاوه‌ی صبحانه سرو می‌شود.
اژدهای سرخ
همان‌طور که از نامش هم پیدا است، اژدهای سرخ یک رستوران چینی است که البته نباید از آن انتظار زیادی هم داشت. در این رستوران تنها غذاهای معمولی چینی سرو می‌شود و می‌تواند برای ایجاد تنوع جای خوبی باشد.

مرکز خرید اوسیس
در بدروم چندین بازار محلی وجود دارد که می‌توانید از آنها انواع محصولات خود اهالی را خرید کنید. بعلاوه انواع البسه‌ی ارزان هم در این بازارها برای فروش وجود دارد. غیر از بازارهای سنتی چندین مرکز خرید در این شهر واقع شده است که می‌توان به اوسیس AVM و اونیو بدروم اشاره کرد.

تبلیغات
تبلیغات